תחומי אחריות של עורך דין מסחרי

עורך דין מסחרי מתעסק במגוון נושאים, החל דיני חוזים, דיני חברות ותאגידים, הסכמים, ייעוץ משפטי לחברות, הסכמי עבודה, שותפויות ומיזוגים, השקעות, מכרזים, ליטיגציה, הקמה ופירוק חברות, רכישות, צרכנות, סימני מסחר וזכויות קניין וכן בכל הקשור לדיני אינטרנט ורשת.

כפי שאפשר להבין, עורכי דין מסחריים מתעסקים בכל תחום שקשור, בצורה כזו או אחרת, לעולם המסחר. במובן הזה יש להדגיש, עורך דין מסחרי, לא מייצג אדם מסוים אלא ישויות משפטית שנקראת חברה, עמותה או תאגיד. הוא יכול לייצג אדם מסוים מטעם החברה במידה וזה עומד למשפט, אך לרוב, לא כאדם פרטי אלא כחלק מאותה ישות משפטית אותה הוא מייצג.

עורך דין מסחרי מייצג את החברה אל מול הרשויות, למשל, רשם החברות, רשם השותפויות, משרדי הוצאה לפועל, מרשם מקרקעין, רשויות המס, רשם הפטנטים, רשם סימני המסחר, מס הכנסה, ועדות ממשלתיות, רגולאטורים, ועוד. הכל במידת הצורך ועל פי העניין הנדון. עורך דין מקבל ייפוי כוח מהחברה, וכך הוא למעשה יכול להיות נגיש לכל דרישות החברה ומסמכיה.

בדומה למשפט אזרחי רגיל, גם במשפט מסחרי יש חיסיון עורך דין לקוח, כלומר דברים שעורך הדין יודע על החברה ולא ניתן לדרוש ממנו לפרסם אותם. זה נכון עד המקרה בו ידוע לו שהחברה עומדת לבצע עבירה ואז ניתן לחייב אותו לגלות זאת. במקרה שעורך דין מסחרי נדרש לייצג את החברה בעסקאות בינלאומיות, הוא יכול לייצג אותה בעצמו הוא להיעזר (לרוב הוא יעשה כך) במשרד מאותה מדינה, שמכיר את החוק ויכול לייצג את החברה בצורה הרבה יותר יעילה.

כפי שניתן להבין, עורך דין מסחרי יתעסק עם חברות ותאגידים בסדר גודל שהוא מסוגל לטפל בהן. משרדים קטנים יטפלו בחברות קטנות לעומת משרדים גדולים, שמעסיקים יועצים משפטיים ועוזרים רבים, יתעסקו בחברות ותאגידים גדולים. הם יקצו עורך דין מסוים שיתעסק ספציפית בחברה או בתאגיד והוא ילווה אותם לאורך כל הדרך.

כפי שאפשר לשים לב, עורך דין מסחרי לא מתעסק נטו במשפט. הוא מייצג את החברה במכלול של סיטואציות. להבדיל מעורכי דין בתחומים אחרים (למשל פליליים), מרבית עבודתו של עורך דין בתחום המסחר, הוא דווקא בעבודה מול הרשויות השונות מצד אחד או גורמים עסקיים מהצד השני. לכן מה שחשוב זה לא רק שיהיה מדובר בעורך דין בעל יכולות משפטיות מדהימות אלא שיהיה גם דמות שתדע לנהל מו"מ, להוביל תהליכים, שידע לעמוד על קוצו של יוד עבור הלקוח שלו, וידע להפוך תהליכים מורכבים לפשוטים ולמצוא את הניסוחים הנכונים בשביל להגיע להסדרים טובים עבור הלקוח שלו.

בסופו של יום, עורך דין מסחרי מייצג את החברה או את התאגיד ששכרו את שירותיו, הוא לא מייצג אנשים ספציפיים ולא גורם פרטי אלא מערכת, ולכן צריך להנחות אותו כל העת כיצד להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבור המערכת.

למידע נוסף צרו עמנו קשר